1943

7 лютого напад першої сотні УПА на німецьку комендатуру в м. Володимирець Рівненської обл. Перша бойова операція УПА.

14 лютого – вигнання нацистських окупантів з Луганська (тоді – Ворошиловград).

15 лютого – 14 березня – Третя битва за Харків. В перші два дні успішний радянський наступ вигнав нацистських окупантів з міста, 19 лютого розпочався контрнаступ Вермахту. Місто знову було захоплено, радянські сили втратили 100 тис. вбитими і полоненими.

31 січня – початок “Степового рейду” радянського кавалерійського партизанського з’єднання Михайла Наумова. До 5 квітня кавалеристи з боями пройшли 2396 км по окупованих територіях Орловської, Курської (Росія), Сумської, Полтавської, Одеської, Вінницької, Київської, Житомирської та Поліської (Білорусь) областей.

12 червня – початок «Карпатського рейду» радянського Сумського партизанського з’єднання Сидора Ковпака в гірські райони Станіславської області з метою диверсій на нафтопромислах й ініціювання розвитку партизанського руху в глибокому німецькому тилу. Рейд тривав майже 100 днів.

Липень – німецька антипартизанська операція обер-групенфюрера СС Еріха фон дем Баха проти загонів УПА на Волині.

21-25 серпня – III Надзвичайний великий збір ОУН(б), на якому було прийнято нову програму організації, засновану на поєднанні принципів боротьби за національне та соціальне визволення від нацизму та більшовизму з елементами демократії. Головним гаслом ідеології ОУН(б) і УПА стало: “Воля народам! Воля людині!”.  

13-23 серпня – Четверта битва за Харків, вигнання нацистських окупантів з міста. Бої на околицях тривали до 30 серпня.

26 серпня – початок «Битви за Дніпро», масоване застосування радянським командуванням «чорносвитників» або “чорнопіджачників” – наспіх мобілізованого, ненавченого і неозброєного місцевого чоловічого населення. Точна кількість загиблих досі невідома.

2 вересня – вигнання нацистських окупантів з Сум.

7-9 вересня – один з найбільших боїв куренів УПА проти нацистів під с. Радовичі Волинської обл. За три боїв із застосуванням артилерії, бронетехніки та бронепотяга окупанти втратили 75 солдатів, але не змогли розбити повстанців.

8 вересня – вигнання нацистських окупантів з Донецька (тоді – Сталіно).

21 вересня – вигнання нацистських окупантів з Чернігова.

23 вересня – вигнання нацистських окупантів з Полтави.

25 жовтня – вигнання нацистських окупантів з Дніпропетровська.

6 листопада – вигнання нацистських окупантів з Києва. Взяття міста відбулося до чергової річниці жовтневого перевороту, відтак без врахування тактичної ситуації, що призвело до численних невиправданих жертв.

21-22 листопада – проведення в с. Ілляшівка на Рівненщині Першої конференції поневолених народів Східної Європи й Азії за участі представників 17 національностей, які перебували в УПА. Конференція ухвалила низку постанов, які розкривали концепцію спільного фронту поневолених народів проти німецького та радянського імперіалізмів та перебудови Європи й СРСР на базі незалежних національних держав.

14 грудня – вигнання нацистських окупантів з Черкас.

30 грудня – вигнання нацистських окупантів з Запоріжжя.

31 грудня – вигнання нацистських окупантів з Житомира.