Міф 34. Шарль де Ґолль мріяв командувати УПА, а Че Гевара захоплювався стійкістю українських повстанців

«Якби в мене була така армія, як УПА, німецький чобіт ніколи не топтав би землю Франції», — казав Шарль де Ґолль, президент Франції у 1958—1969 роки.
«Яка армія може похвалитися тим, що ще протягом десяти років по закінченні Другої світової війни могла вести бойові дії без підтримки ззовні? Четники Михайловича в Югославії склали зброю через рік після приходу до влади Тіто. “Зелені брати” у Прибалтиці трималися два роки. Армія Крайова у Польщі — також два роки. УПА виявилася найстійкішою», — заявив Че Гевара

Олександр Гунько, блог «Че Гевара і генерал де Ґолль захоплювалися бандерівцями», «Газета по-українськи»,13 жовтня 2013 року

Суть міфу
Лідер французького руху Опору і президент Франції Шарль де Ґолль мріяв про армію на кшталт УПА, а кубинський революціонер Че Гевара називав українських повстанців взірцем найстійкішого партизанського руху.

Факти стисло
Немає жодного французького джерела, яке б містило фразу президента Франції. У різних варіаціях вислів існує тільки в україномовних публікаціях. Так само у творах Че Гевари не йдеться про Українську повстанську армію.

Факти докладніше
Фраза генерала де Ґолля, в якій він захоплюється УПА, з’явилася в обігу в 1990-х роках в Україні. Вислів президента Франції існує в різних варіантах, де міняються окремі слова, але зміст — той самий.
Та всі ці варіанти — українські й походять з українських публікацій. Зазвичай, ніхто з тих, хто посилається на Шарля де Ґолля, не може навести французького оригіналу. Іноді покликаються то на мемуари де Ґолля, то на промову в серпні 1944 року в місті Рамбуйє. Але спогади французького політика не містять жодних згадок про ОУН чи УПА. Тексту промови в Рамбуйє теж ніхто не бачив. Не знайдено поки й інших французьких джерел, що можуть підтвердити вислів де Ґолля. Зусилля істориків розшукати їх через посольство Франції не увінчалися успіхом.

Шарль де Ґолль

Ба більше, Шарль де Ґолль не був проукраїнським політиком, а виступав за зближення з СРСР. Спершу Радянський Союз був партнером Франції у антигітлерівській коаліції. А після Другої світової війни Франція поглиблювала співпрацю з СРСР, щоб протиставитися впливу США на Європу. Тож французький президент не мав підстав підтримувати антирадянський збройний опір. І навряд чи він міг знати багато про діяльність ОУН і УПА за «залізною завісою».

Іншим «авторитетом» з питання УПА є Ернесто Че Гевара. На нього часто покликаються навіть історики з науковими ступенями. Нібито відомий революціонер і практик партизанської боротьби відзначав у спогадах чи інтерв’ю тривалу діяльність УПА без підтримки ззовні. Зазвичай, ті, хто його цитує, роблять це без посилань на першоджерела.
Уже сам факт, що діяч комуністичного руху позитивно висловлюється про антирадянських націоналістів, насторожує. Тим паче, у цитаті, яку поширюють, ідеться тільки про антикомуністичні рухи України, Польщі, Югославії та країн Балтії. Чому серед світових партизанських рухів вибрано для порівняння тільки антикомуністичні? Звідки Че міг дістати об’єктивну інформацію про український визвольний рух — це теж незрозуміло. На весь Радянський Союз і за кордоном комуністичні пропагандисти трубили про «українсько-німецьких націоналістів», «фашистських прислужників», «наймитів іноземних розвідок», «бандерівських душогубів» тощо. То про кого говорив команданте?

Ернесто Че Ґевара

Розгорнімо його класичну працю «Партизанська війна» («La Guerrade Guerillas»). Її було видано у 1960 році, а перекладено російською роком пізніше в Москві. Єдиний уривок, де йдеться про українців, звучить так:
«Говорячи про партизанську війну, треба розрізняти два її типи. Один є формою боротьби, яка доповнює операції величезних регулярних армій. Такими, наприклад, були дії українських партизанських загонів у Радянському Союзі, але це не входить у наш аналіз».

Тобто знаний революціонер писав про дії українських радянських партизанських загонів, а не УПА. Інших першоджерел висловлювань команданте про УПА чи Україну навіть прихильники навести не можуть. Отже, Че Гевара про УПА ніколи не говорив.

Жоден із висловів про УПА як президента Франції Шарля де Ґолля, так і кубинського команданте Ернесто Че Гевари не підтверджується першоджерелами.

Ігор Бігун

Про проект “Війна і міф: невідома Друга світова”

Чи дізналися ми всю правду про Другу світову війну за понад 70 років, що минули від її завершення? Багато що з того, що ми знаємо, — насправді міфи, табу та пропаганда, які тягнуться ще з радянських часів.

“Міфи про війну колишню стали зброєю у війні теперішній, – вважає історик Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті. – Тому розвінчання цих міфів важливе, щоб зрозуміти, як було насправді, побачити справжнє обличчя однієї з найбільших трагедій у нашій історії”.

Український інститут національної пам’яті з цією метою реалізував просвітницький проект “Війна і міф: невідома Друга світова”. 15 істориків вибрали 50 міфологізованих сюжетів і розвінчують їх, спираючись на довготривалі дослідження й опрацювання розсекречених архівних матеріалів.

“Війна і міф…” може “розмінувати” кілька десятків міфів про Другу світову війну, що існують у пострадянській колективній пам’яті та були побудовані на фальсифікаціях, маніпуляціях або замовчуванні фактів”, – каже один із авторів проекту історик Олександр Зінченко, радник голови Українського інституту національної пам’яті.

Партнерами проекту “Війна і міф: невідома Друга світова” стали Центр досліджень визвольного руху, Електронний архів визвольного руху, проект “LikБез. Історичний фронт” і Книжковий Клуб “Клуб сімейного дозвілля”.